1. Anasayfa
  2. Cep Telefonu

iPhone kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak 20 ipucu

Apple, 2007’den bu yana, her geçen gün güncellediği iPhone’larıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Android’i tercih eden akıllı telefon kullanıcılarında genel olarak “iPhone karşıtlığı” mevcut olsa da hayatının herhangi bir döneminde iPhone kullanmış biri hiçbir şekilde başka cihaza geri dönmek istemiyor. Ancak artan iPhone fiyatları, son zamanlarda bu bakış açısını değiştirmek üzere.

Biz de iPhone kullanmaktan vazgeçmeyecekler için, hızıyla ve kolay kullanımı ile dikkat çeken iPhone’ların daha etkili bir şekilde nasıl kullanılabileceğine dair ipuçlarını sıraladık.

1- Telefonunuzdaki herhangi bir şeyi kolayca arayabilirsiniz.

img 0950 631

iPhone ekranınızı ortasından aşağı doğru kaydırmak, Spotlight Search’ü etkinleştirir. Bu arama çubuğundan da telefonunuzdaki herhangi bir dosyayı veya ayarı arayabilir ve hatta web sonuçlarını da alabilirsiniz.

2- Daha detaylı aramalar için Ayarlar kısmındaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Arama çubuğuna erişmek için Ayarlar uygulamasını açın ve üstten aşağı doğru çekin. Şimdi aradığınız herhangi bir ayarı yazabilirsiniz. Ayarlar uygulamasının ne kadar büyük olduğu göz önüne alındığında, manuel arama sayesinde belirli bir tercihi veya uygulamayı aramak çok daha kolay hale gelir.

3- Rehberinizdeki her bir kişiye özel olarak ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Kişiler uygulamanıza gidin, istediğiniz kişiyi tıklayın. Akabinde Düzenle’yi tıklayın ve sonra Zil Sesi veya Metin Tonu’nu tıklayın. Buradan, o kişi aradığında veya mesaj attığında çalınacak Apple yapımı zil sesi veya metin tonu arasından seçim yapabilirsiniz. Ne yazık ki Apple, bu özelliğin herhangi bir müzik servisine bağlanmasına izin vermiyor. Bu yüzden seçenekleriniz Apple zil sesleri ile sınırlı kalıyor.

4- iPhone kameranızı büyüteç olarak kullanabilirsiniz.

img 0948 598

Ayarlar’a, sonra Genel’e, sonra Erişilebilirlik’e gidin ve Büyüteç’i tıklayın. Şu andan itibaren, iPhone’unuzun kamerasını büyüteç olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Kamera’yı açtıktan sonra ana tuşa üç kere basmak, sonra istediğiniz kadar küçük yazıları kolaylıkla okuyabilirsiniz.

5- Telefonun kilidini bile açmadan bildirimleri düzenleyebilirsiniz.

img 0951 415

Bir bildirim alırsanız, ona basın veya kilit ekranınızın sağından kaydırın ve Yönet’i tıklayın. Buradan, gelecekteki bildirimlerin sessizce gönderilmesini veya tamamen kapatılmasını isteyebilirsiniz.

6- Bir şarkıyı Apple Music’te, sözlerine göre arayabilirsiniz.

Bir şarkı arıyorsanız ve adını bilmiyorsanız, ancak sözlerini biliyorsanız Apple Music’teki Ara sekmesine sözleri yazmanız yeterli. Apple’ın Shazam uygulamasına sahip olduğunu bildiğimiz için bunun çok da şaşırtan bir özellik olmadığını söylemekte fayda var.

7- Araç kullanırken rahatsız edilmemek için ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

img 0949 949

Ayarlar’dan Rahatsız Etme’ye giderek “Araba Kullanırken Rahatsız Etme” modu etkinleştirilebilir. Bu özellik açıkken, telefonunuz belirli bir hız sınırını geçtikten sonra araçta olduğunuzu algılarsa Rahatsız Etme moduna geçecektir. Bildirimler, metinler ve telefon aramaları anında susturulur; yolda olduğunuzu ve yakında geri döneceklerini bildirmek için önceden yazılmış bir yanıt gönderme seçeneğini de bulunur.

8- Anında geleneksel klavye veya tek elle kullanılan klavye arasında geçiş yapabilirsiniz.

img 0952 520

Tek elle telefonu kullanmanız gerekirse, bu özellik kullanışlı olacaktır. Klavyenizi kullanan herhangi bir uygulamayı açın ve sol alt köşedeki Emoji veya Globe simgesini basılı tutun. Buradan, telefonun sol veya sağ tarafında tek elle kullanılan bir klavyeyi kullanmayı seçebilirsiniz.

9- Ücretsiz FaceTime Audio ile normal bir telefon konuşması gerçekleştirebilirsiniz.

FaceTime Audio, Apple’ın geleneksel telefon görüşmelerine alternatifidir. Aramak istediğiniz bir kişiye tıklayın ve FaceTime mevcutsa, video kamera sembolünün yanındaki telefonun simgesine tıklayın. FaceTime Audio, İnternet üzerinden WiFi veya hücresel veriler aracılığıyla çalışır ve bu çağrılar geleneksel telefon görüşmelerinden daha net bir ses çıkarır. Ayrıca, WiFi üzerinden arama yaparsanız uluslararası arama yapmanın ücretsiz bir yoludur. Ayrıca aynı şekilde WhatsApp üzerinden de arama gerçekleştirmeniz mümkün.

10- iPhone kilidinizi açmadan telefonunuzu el fenerine dönüştürebilirsiniz.

img 0953 212

iPhone’unuzu uyandırdığınızda, kilit ekranının sol alt köşesindeki bir düğme bir el feneri simgesi göreceksiniz. Simgeye tıkladığınızda telefonunuz arka flaşını ışık olarak kullanacaktır.

11- Siri’ye size bir takma ad vermesini öğretebilirsiniz.

iPhone’unuzdaki yan düğmeyi basılı tutarak Siri’yi etkinleştirin ve “Beni bundan sonra ____ olarak çağır” deyin. Böylelikle adınızı kendiniz belirlemiş olacaksınız.

12- Siri bir ismi yanlış telaffuz ederse, onu düzeltebilirsiniz.

Siri, birinin ismini yanlış söylüyorsa, ona doğrusunu öğretebilirsiniz. Siri şimdi söyleyecektir, “Tamam, ___ adı nasıl telaffuz edilir?” dediğinde Siri’nin çalma butonuna tıklayarak yüksek sesle ismi söyleyebilirsiniz. Size doğru olduğunu düşündüğü kelimeleri sıralayacaktır, içinden birini seçebilirsiniz.

13- Fotoğraflarınızı kelimelerle arayabilirsiniz.

img 0940 370

Bir kedi sevdiyseniz ve onunla çektirdiğiniz fotoğrafınızı bulmaya çalışıyorsanız, Fotoğraflar uygulamanızı açın, sağ alt kısımdaki Arama sekmesini tıklayın ve “kedi” gibi fotoğrafınızı tanımlayabilecek herhangi bir kelime arayın. Karşınıza kedilerle çektirdiğiniz tüm fotoğraflar sıralanacaktır.

14- İstediğiniz zaman Düşük Güç Modu’nu etkinleştirebilirsiniz.

Kontrol Merkezi’ne erişin ve Düşük Güç Modu’nu etkinleştirmek için pil simgesine tıklayın. Düşük Güç Modu muhtemelen fark etmeyeceğiniz birçok şey yapar, özellikle pil ömrünüz üzerinde büyük bir etkisi vardır.

15- İfadeler için kısayollar oluşturabilir veya emoji’leri sık sık tekrarlayabilirsiniz.

img 0947 416

Ayarlar uygulamanızı açın, Genel’i, Klavye’yi ve ardından Metin Değiştirme’yi tıklayın. Sağ üst köşedeki artı işaretini tıklarsanız, kendi kısayollarınızı yapabilirsiniz. Dolayısıyla, ağlayan gülen emojiyi kullanmaktan hoşlanıyorsanız, ancak yüzlerce kullanılabilir emoji arasında bulmakta sorun yaşıyorsanız, “mrb” gibi bir şey söylediğinizde o emojiyi çağıran bir kısayol oluşturabilirsiniz.

16- Izgara özelliğiyle daha simetrik fotoğraflar çekin.

img 0941 494

Ayarlar uygulamanızı açın, Kamera’ya tıklayın ve Izgara’yı etkinleştirin. Bu da artı işareti ızgarası oluşturacaktır.

17- AirPod’larınızı bulmak için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Siri’yi etkinleştirin ve “AirPod’ları Bul” deyin ve Siri, kablosuz kulaklıklarınızdan yüksek sesle bir ton çalmayı önerecektir.

18- Uygulama mağazalarının geri bildirimlerini kapatabilirsiniz.

img 0943 596

Ayarlar uygulamanızı açın, iTunes ve App Store’a tıklayın, ardından “Uygulama İçi Derecelendirmeler ve İncelemeler” yazan ayarı bulun. Bunu kapattığınızda artık geri bildirim için herhangi bir bildirim almayacaksınız.

19- Bir şeyi ölçmeniz gerekirse, iPhone’unuzu kullanın.

img 0945 744

iOS 12 ile her iPhone artık kameranızı size mesafe hakkında bir fikir vermek için kullanan Measure adlı bir uygulamaya sahip. Ölçüm uygulaması her zaman doğru değildir, ancak yakınınızda bir mezura yoksa, kullanışlıdır. Sadece uygulamayı açın ve parmağınızla dokunarak ölçmeye çalıştığınız şey için başlangıç ​​ve bitiş noktaları oluşturun.

REKLAM

img 0946 19

Mesajlar uygulamasını açın, susturmaya çalıştığınız herhangi bir konuşmayı bulun ve sola kaydırın. “Uyarıları Gizle” yazan seçeneğine tıklayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir